Blog

Trądzik? Dieta i zmiana kosmetyku nie wystarczy … Co jeszcze ma znaczenie?

.

Myślę, że bardzo często możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że w przypadku trądziku najważniejsza jest dieta, a zmiana pielęgnacji to tylko „dodatek”, który tak właściwie może, ale nie musi być dodany, bo jak Twój jadłospis będzie idealny to reszta już nie ma znaczenia.

.

Zgodzę się z tym, ale tylko w pewnej części.

.

Dzisiaj przedstawię Ci 5 – według mnie – najważniejszych punktów na które koniecznie zwróć uwagę jeśli problem trądziku, ale również nadmiernej wrażliwości (hiperwrażliwości) skóry lub innych jej problemów o podłożu chorobowym czy estetycznym Ci towarzyszy i dieta lub ciągłe zmiany kosmetyków metodą „prób i błędów” niekoniecznie Ci pomogły.

.

OGÓLNY STAN ZDROWIA – PODSTAWOWE BADANIA

.

Jeśli borykasz się z trądzikiem lub zmianami o podłożu zapalnym (nadwrażliwość skóry – m.in. utrzymujący się rumień) koniecznie udaj się do lekarza POZ i poproś o skierowanie na podstawowe badania krwi (morfologia+biochemia). W przypadku gdy robisz je bardzo rzadko (powinno się wykonywać je co 3-4 miesiące) zrób to tym bardziej.

.

W mojej praktyce wykorzystuję takie wyniki badań ZAWSZE. Ciężko byłoby mi wytłumaczyć Ci tutaj konkretnie w jaki sposób to robię ponieważ podstawowe wyniki badań są dla mnie wstępem przy pracy z KAŻDYM moim klientem. Najczęściej po zapoznaniu się z nimi zalecam rozszerzyć diagnostykę, aby dojść do źródła problemu i zająć się nim indywidualnie, ponieważ to na prawdę ZAWSZE jest bardzo subiektywna kwestia, ale w zależności od odchyleń mogę już stwierdzić gdzie szukać przyczyny i zalecić np. dobór odpowiedniej suplementacji lub zmiany w diecie, aby przywrócić równowagę w organizmie i bezpiecznie rozpoczynać terapię kosmetologiczną.

.

Dla przykładu – w przypadku trądziku sprawdź poziom wolnego testosteronu. Norma funkcjonalna wynosi >45 i powinnaś wykonać to badanie w 12-14 dniu cyklu.

.

❕ Przy okazji chciałabym zaznaczyć, że nie jestem lekarzem (wiem o tym 😉) i nie leczę na podstawie wyników badań jakie otrzymuję – ja się nimi kieruję przy diagnozowaniu problemu z jakim do mnie przychodzisz, bo to od tej podstawy musimy zacząć jeśli pragniesz osiągnąć efekty, które będą trwałe.

Procesy fizjologiczne organizmu na każdej jego płaszczyźnie trwają określony czas i potrzeba dużo cierpliwości i samozaparcia na początku każdej drogi – nie tylko tej związanej z powrotem do zdrowej i pięknej skóry. Jeśli zauważam coś niepokojącego odsyłam daną osobę do lekarza. Poszerzam diagnostykę, monitoruję i wdrażam potrzebne produkty tylko wtedy kiedy wiem, że nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, a konieczne do kolejnych kroków jakie wspólnie podejmiemy w drodze do celu o czym jeszcze dzisiaj trochę powiem.

.

ALERGIE POKARMOWE

.

Również na podstawie wyników badań mogę określić czy nie występują u Ciebie alergie pokarmowe i poszerzyć w ich kierunku diagnostykę.

.

Pamiętaj o tym, że Twój organizm z wielu przyczyn może

nie tolerować nawet zdrowych i nieprzetworzonych produktów.

.

Obecność alergii pokarmowej prowadzi do pojawienia się i utrzymania ciągłego stanu zapalnego w organizmie i niszczenia bariery jelitowej co bezpośrednio wpływa na stan skóry. Obecność w krwiobiegu zbędnych substancji przemiany materii powoduje szereg zmian ogólnoustrojowych w tym również skóry, która jest jak lustro tego co wewnątrz nas.

.

W przypadku ich stwierdzenia konieczna jest eliminacja pokarmów, które powodują u Ciebie nadwrażliwość i obserwować skórę. Bardzo często zdarza się, że po pewnym czasie, kiedy wyrównamy niedobory w organizmie i popracujemy nad stanem jelit (dysbiozą) alergie zanikają.

.

WYRÓWNANIE NIEDOBORÓW – DOBRANA SUPLEMENTACJA

.

Ten akapit ma właściwie bezpośredni związek z wcześniejszym. W przypadku jasnego stwierdzenia, że obecne w organizmie niedobory nie zagrażają Twojemu zdrowiu, zanim rozpoczniemy zabiegi należy wdrożyć do diety sprawdzone i bezpieczne (przebadane) suplementy w odpowiedniej ilości i na odpowiedni okres czasu.

.

Wyrównanie niedoborów jest konieczne przede wszystkim pod względem powodzenia indywidualnie dobranej terapii ponieważ nawet niewielkie odchylenia od normy mogą mieć ogromny wpływ na metabolizm komórek, a co za tym idzie – wygląd i stan skóry. Większość zabiegów kosmetologicznych jest skierowana na działanie w żywych warstwach naskórkach, a więc tam gdzie następują procesy nowotworzenia komórek, które za około 28 dni staną się najbardziej zewnętrzną warstwą skóry – to właśnie tam poprzez różnego rodzaju działania (wstrzyknięcie składników aktywnych za pomocą iniekcji, przebudowanie skór poprzez podrażnienie wykorzystując kwasy czy mikronakłucia i wiele innych zależnych od indywidualnego stanu skóry i jej potrzeb) kształtują się zdrowe komórki, które z żywych (keratynocytów) przekształcą się w martwe (korneocyty) i zdecydują o tym jak będzie wyglądać skóra.

.

Jeśli w organizmie stwierdzamy niedobory to komórki nie będą w stanie funkcjonować prawidłowo, a ich nawet, mogłoby się wydawać, niewielki stopień upośledzenia w działaniu będzie miał ogromny wpływ na końcowy efekt – powstanie w pełni wykształconej lub niedorozwiniętej komórki.

.

Wykonany zabieg, ale nie tylko, również prawidłowa zmiana w pielęgnacji domowej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a nawet w niektórych przypadkach może mocno zaszkodzić jeśli wcześniej tego nie skorygujemy.

.

ROZPOCZĘCIE LECZENIA W PRZYPADKU ZNACZĄCYCH ZABURZEŃ

.

Uzupełniając dwa poprzednie akapity – jeśli wyniki badań będą znacznie odstępować od normy będzie to świadczyć o większych zaburzeniach zdrowotnych i będzie wiązać się z koniecznością leczenia u dobrego specjalisty.

.

Na co ja zwracam uwagę w szczególności ? Gospodarka endokrynna organizmu, czyli hormony takie jak tarczyca pod względem której badamy TSH (oraz fT3 i fT4), prolaktyna – oznaczenie poziomu prolaktyny (PRL) i SHGB. Ponadto dużą uwagę skupiam na niedoborach witamin i pierwiastków, a więc gospodarce żelazowej – żelazo oraz ferrytyna (białko, które wiąże żelazo, które jest jonem), a więc jest w stanie pokazać ile tak naprawdę z jonów krążących we krwi jest w ogóle przez organizm metabolizowane oraz poziom witaminy D3, B9 i B12.

.

W przypadku podstawowej morfologii i biochemii to tarczyca, żelazo i płytki krwi są moim celem, na ich podstawie szukam głębiej (w zależności od danego wyniku), jeśli natomiast ich normy wskazują na wysoki niedobór lub nadmiar odsyłam daną osobę do lekarza i dopiero po wdrożeniu leczenia mogę zacząć bezpiecznie działać.

.

ZAKAŻENIA BAKTERYJNE LUB WIRUSOWE SKÓRY

.

Nie zdarza się to bardzo często, ale jednak ma miejsce, a jak mogłaś zdążyć się zorientować jestem ogromną zwolenniczką drążenia odpowiedzi na pytania „jak ?” i „dlaczego ?”, a więc i to staram się wykluczyć na samym początku.

.

Zdarza się,na Twojej skórze mogą pojawić się wykwity podobne do tych,

które mają miejsce w przebiegu trądziku, ale nimi nie są.

.

Jeśli przez całe Twoje życie nie pojawił się u Ciebie trądzik o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, a skóra Twoja i Twoich rodziców również nie należy do tych na których podłożu może dojść do jego rozwoju (np. normalna lub sucha) natomiast nagle (to znaczy w przeciągu krótkiego okresu czasu np. przy dłuższym spadku odporności) zauważyłaś wysyp zmian „trądziko-podobnych” może to oznaczać, że masz do czynienia z zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym skóry.

.

Żeby pomóc Ci bardziej przyglądnij się swojej skórze na czole, nosie i brodzie. Czy widzisz na nich rozszerzone pory i obecne w nich zaskórniki zamknięte (tzw. „czarne kropki” oznaczające tendencję do rogowacenia) ? Jeśli nie to prawie na pewno nie jest to trądzik, ale jeśli nie jesteś pewna wybierz się do dobrego kosmetologa lub dermatologa, który pomoże Ci w klasyfikacji tych zmian.

.

Leczenie w tym wypadku wygląda zupełnie inaczej natomiast początkiem zawsze jest wymaz ze skóry (badanie przesiewowe) na którego podstawie będziemy mogły jednoznacznie stwierdzić z czym mamy do czynienia w przypadku wątpliwości w trakcie wywiadu oraz badania skóry.

.

Co daje objawy przypominające trądzik ? Między innymi nużeniec, gronkowiec złocisty (bardzo często osoby z gronkowcem obserwują przewlekły stan zapalny zatok lub tylnej ściany gardła) czy trądzik o podłożu grzybiczym (często związanym z nadmiarem cukrów prostych w diecie i ich bezpośredniego wpływu na jelita).

.

A jak to wygląda u Ciebie ?

.

Sprawdziłaś już każdy z punktów, które omówiłam, a może wciąż szukasz i powoli zaczynasz tracić nadzieję ?

.

Mam nadzieję, że jednak nie lecz jeśli tak to chciałabym Ci powiedzieć, żebyś się nie poddawała 💛

.

Trądzik, choć trudny w leczeniu, nie jest niemożliwy do wyprowadzenia.

.

Potrzeba jednak do tego zaangażowania, współpracy i szczerych chęci obu stron, bo tak jak w życiu tak i w przypadku pielęgnacji skóry (i KAŻDEGO jej problemu) bardzo rzadko zdarza się, że tylko jeden czynnik odpowiada za aktualny stan, więc żeby to zmienić należy znaleźć każdy, który ma na nią wpływ, wyeliminować go i zlikwidować to co po sobie zostawił 💛
Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe – Twoja obecność sprawia, że na prawdę czuję, że to co robię ma sens i chcę to kontynuować 💛

.

Instagram

YouTube

Facebook

.

Weronika 💛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *