Jak prawidłowo rozpoznać typ swojej skóry ?

Jak prawidłowo rozpoznać typ swojej skóry ?

Wrzesień 9, 2018 Off By Weronika

Dzień dobry 🙂

 

Dzisiaj omówię temat prawidłowego określenia typu swojej cery.

Wiem, że wiele osób ma z tym problem, może i Ty borykasz się z niewystarczającą wiedzą w tym temacie i nie jesteś do końca pewna czy to co uważasz ma rzeczywiście odbicie w praktyce ? Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie 🙂

Jeśli wolisz, na końcu wpisu znajdziesz wideo w którym o tym opowiadam. Zdecyduj, która forma jest dla Ciebie lepsza 🙂

 

Jak zapewne wiesz, tradycyjnie wyróżniamy 4 typy skóry:

– normalną

– tłustą

– wrażliwą

– suchą

 

W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić w jaki sposób prawidłowo odnaleźć siebie w tym podziale i być PEWNYM, że to właśnie taki, a nie inny typ skóry jest NASZ.

 

Zaczniemy od BAZY, czyli NASZYCH GENÓW.

 

To co decyduje o typie naszej skóry to aktywność gruczołów łojowych oraz umiejscowienie naczyń krwionośnych. Gruczoły łojowe mogą być aktywne nadmiernie czyli produkować zbyt dużą ilość łoju, wydzielać go niewiele, bądź jego ilość może być prawidłowa. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze skórą genetycznie tłustą, w drugim oczywiście suchą, ostatnim normalną. Następnie naczynia krwionośne, które mogą być umiejscowione płytko lub głęboko. Gdy nasza skóra czerwieni się pod wpływem najmniejszych czynników zewnętrznych jak na przykład lekka zmiana temperatury czy zjedzenie ostrej potrawy to możemy mieć pewność, że mamy wtedy do czynienia ze skórą nadreaktywną, jeśli natomiast nic takiego nie zauważamy to możemy to wykreślić. Oczywiście nie mówię tu o sytuacji w której nasza skóra czerwieni się po dłuższym przebywaniu na słońcu czy też w przypadku, kiedy mamy katar i często wycieramy nos przez co pękają nam naczynka, to zupełnie normalne i nie świadczy o nadmiernej wrażliwości skóry.

 

I teraz tak, te dwa, uwarunkowane genetycznie, czynniki mogą się ze sobą łączyć, w takich wypadkach możemy otrzymać od natury skórę :

 

 • tłustą i nadreaktywną – gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne, a naczynia krwionośne umiejscowione płytko
 • suchą i nadreaktywną – gruczoły łojowe wydzielają niewielką ilość łoju, a naczynia krwionośne są umiejscowione płytko Lub po prostu skórę tłustą lub suchą z głęboko umiejscowionymi naczyniami krwionośnymi

 

I to jest właśnie ta baza genetyczna od której wyjdziemy, ale, ale nie tak szybko… Przecież wiadomo, że po ziemi nie chodzą tylko osoby z takimi problemami ? Gdzie trądzik, przebarwienia czy zmarszczki ? No właśnie o tym będzie dalej…
Nasze problemy skórne to nie tylko genetyka, to również, a może i w tym momencie przede wszystkim środowisko w którym żyjemy.
Do czynników środowiskowych mających wpływ na problemy z jakimi ,w tych czasach, najczęściej zmaga się nasza skóra możemy zaliczyć:

 

 • to jak się odżywiamy
 • jak często się stresujemy
 • przez jakie choroby przeszliśmy
 • jakie zażywamy leki
 • czy jesteśmy aktywni fizycznie
 • czy mieszkami w miejscach gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wysokie
 • promieniowanie UV

I wiele, wiele innych czynników, ja wymieniłam tylko te, które są najczęstszym powodem problemów. To właśnie przez nie pojawiły się zmiany na skórze, którą dostałaś w genach i wyeliminowanie ich jest pierwszą i podstawową rzeczą jaka powinna nastąpić przy rozpoczęciu prawidłowej pielęgnacji, bo bez tego kroku uzyskamy marne i krótkotrwałe efekty. Mówiąc prościej na skórze którą dostałaś od natury mogą rozwinąć się problemy bezpośrednio związane z w/w czynnikami.

Tak więc na skórze tłustej pojawi się trądzik i wtedy ma do czynienia ze skórą problematyczną/trądzikową, czyli taką na której zaobserwujemy:

 • różnego rodzaju wykwity trądzikowe
 • zaskórniki
 • rozszerzone pory
 • błyszczenie się
 • szarawy nierównomierny koloryt
 • występowanie przebarwień pozapalnych

 

Skóra sucha i płytko unaczyniona może stać się naderaktywna czyli :

 • wrażliwa na bodźce klimatyczne jak ciepło czy zimno
 • reagująca na emocje, nerwy i stres
 • mocno czerwieniąca się po zjedzeniu ciepłej lub ostrej potrawy, wypiciu alkoholu czy nadmiaru kawy
 • bardzo delikatna
 • pergaminowa i ciepła w dotyku
 • z widocznymi naczyniami krwionośnymi

 

To jednak nie wszystko.

 

Coraz częściej we współczesnej kosmetologii spotyka się skórę przedwcześnie starzejącą się, która ma cechy skóry dojrzałej, ale występuje u osób nawet około 30 roku życia.

To może być skóra genetycznie tłusta lub sucha, ale na skutek jej nieprawidłowej pielęgnacji oraz czynników zewnętrznych:

 • pojawiły się na niej pierwsze zmarszczki
 • utraciła blask
 • stała się wiotka i mało elastyczna
 • owal twarzy zaczął opadać

Dodatkowo możemy też wyróżnić skórę hiperpigmentacyjną, czyli taką na której pojawiają się przebarwienia. Tego typu zmiany rozwijają się głównie pod wpływem czynników środowiskowych i nieodpowiedniej pielęgnacji, zarówno na skórze genetycznie tłustej jak i suchej.

Zauważ, że większość problemów, które pojawiają się na naszej skórze są spowodowane czynnikami środowiskowymi, dlatego tak ważne jest moim zdaniem prawidłowe rozpoznanie swojej skóry “z natury”, a dopiero potem szukanie czynników, które mają wpływ na jej dalszy stan i wyeliminowanie  ich z naszego życia lub, jeśli to niemożliwe, ograniczenie ich działania i oczywiście przede wszystkim dobór odpowiedniej pielęgnacji.

W kolejnym wpisie przedstawię Wam najczęstsze przyczyny pojawiania się określonych zmian na naszej skórze takich jak trądzik, przebarwienia, nadmierna wrażliwość czy pierwsze zmarszczki, abyście mogli sprawdzić co występuje u Was i spróbować po troszkę eliminować te czynniki z Waszego życia. Uwierzcie mi odwdzięczy się to Wam nie tylko skórą w lepszej kondycji, ale i poprawą funkcjonowania całego organizmu i Waszego samopoczucia 🙂

Na dzisiaj to tyle, mam nadzieję, że pomogłam Wam powiększyć nieco swoją wiedzę w tym zakresie, abyście mogły postawić pierwszy krok ku prawidłowej, przynoszącej efekt pielęgnacji. Uwierzcie mi, świadomość z jaką skórą mamy do czynienia to połowa drogi do sukcesu, chociaż niestety ta łatwiejsza, bo nikt nie powiedział, że łatwo będzie cały czas. Tak samo jak walka o dobrą sylwetkę zajmuje dłuższą chwilę i wiąże się z wysiłkiem i konsekwencją tak samo walka o piękną skórę niesie ze sobą takie same wymagania, ale zarówno jedno jak i drugie jest tego WARTE !

 

Bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas i mam nadzieję, że spotykamy się u mnie za tydzień 🙂
Pozdrawiam i do zobaczenia, Weronika 🙂