Blog

10 kosmetycznych składników wspierających skórę dotkniętą trądzikiem i nie tylko …

Witaj 🤍
Ten wpis jest uzupełnieniem poprzedniego (KLIK) w którym pisałam o naturalnych produktach wspierających organizm od środka, w dzisiejszym opiszę te, które wspierają go od zewnątrz, a więc tych, które codziennie aplikujesz na skórę lecz niekoniecznie robisz to samoświadomie i chcę to zmienić 🙂

Na początku jednak muszę zaznaczyć, że trądzik, ale i nie tylko, właściwie każdy problem z jakim chcesz się zmierzyć wybierając się do gabinetu kosmetologii to sprawa bardzo INDYWIDUALNA. Zanim rozpocznę terapię układam odpowiedni beauty plan skonstruowany pod Ciebie, a więc muszę Cię poznać – przeprowadzić dokładny wywiad (który trwa od 1 do 2 godzin) z którego dowiem się lub będę mogła przypuszczać jaka jest przyczyna pojawienia się problemu, a następnie stworzę drogę, którą będzie trzeba przejść aby uzyskać taki efekt jaki oczekujesz lub który w tym momencie jest do osiągnięcia (na ostateczny stan skóry po przeprowadzonej terapii wpływa bowiem naprawdę wiele czynników, które poznaje na pierwszej wizycie).

W tym wpisie przedstawię Ci 10 takich, które lubię najbardziej, ale ich działanie nie jest potwierdzone jedynie moim doświadczeniem, ale wiedzą jaką wyciągnęłam ciągle się ucząc dlatego tego rodzaju wpisy pojawią się u mnie na pewno jeszcze nie raz, a zacznę od witamin z grupy B.

WITAMINY Z GRUPY B

Jeśli choć trochę zagłębiłaś już temat trądziku to te witaminy na pewno nie są Ci obce i tak ma być 🙂

Ich obecność w kosmetykach (ale również jako suplementy diety wspierające organizm od środka – TYLKO po uprzednim sprawdzeniu w badaniach czy taki krok jest Ci potrzebny) ma duże znaczenie w procesie regeneracji skóry, szybszemu gojeniu i jej odbudowie.

 • B1 TIAMINA – bierze udział w oddychaniu tkankowym stosowana zewnętrznie dotlenia skórę niszcząc bakterię powodujące trądzik (Propionibacterium acnes), które najlepiej rozmnażają się w środowisku beztlenowym. Działa silnie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie przyspieszając proces gojenia. Jej duże ilości znajdziesz np. w drożdżach, ale przede wszystkim w produktach pochodzących z ziaren zbóż
.Witaminę B1 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

VITAMIN B1 / THIAMINE / ANEURINE / THIAMINE MONOCHLORIDE

 • B2 RYBOFLAWINA – Jest to witamina na którą w kosmetykach należy bardzo uważać, ponieważ niszczą ją promienie UV. Jeśli znajdziesz w INCI witaminę B2 zwróć uwagę na opakowanie w jakim jest umieszczona – najlepiej żeby było opakowane w butelkę lub ampułkę z ciemnego szkła (zwykle brązowego). Przede wszystkim witamina B2 uczestniczy w przemianie aminokwasów i lipidów,  a więc wzmacnia barierę ochronną skóry, działa przeciwbakteryjnie, ponadto wspólnie z witaminą A wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry i  przyspiesza zmniejszanie się i występowanie stanów zapalnych skóry. Naturalnie występuje w drożdżach, mleku, serach, zbożach, warzywach, owocach i jajach.
Witaminę B2 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

VITAMIN B2/ RIBOFLAVIN/ LACTOFLAVIN/ VITAMIN G/ RIBOFLAVINE

 • B3 PP/NIACYNA – W działaniu bardzo przypomina witaminę B1 ponadto bierze również udział w syntezie hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), które mają znaczący wpływ na występowanie trądziku. Naturalnie występuje w drożdżach, warzywach (szczególnie fasola), owocach, orzechach, jajkach, mleku, czarnej porzeczce, żurawinie, poziomce, śledziach czy liściach szałwii.
Witaminę B3 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

NIACINAMIDE / NICOTINAMIDE / NICOTIN ACID AMIDE / 3-PYRIDINECARBOXAMIDE

 • B5 PANTENOL – witamina B5 przede wszystkim przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry. Na pewno kojarzysz sytuacje, kiedy w środku upalnego lata poparzyłaś swoją skórę ? Jestem pewna, że (zaraz po zimnej wodzie, jogurcie czy śmietanie) pomyślałaś o PANTENOLU. Poza tym witamina B5 bierze udział w syntezie i rozkładzie kwasów tłuszczowych, wpływa na prawidłowy wzrost organizmów, a więc tworzących go komórek, a pamiętaj, że zdrowa skóra zaczyna się od zdrowej komórki 💛 Naturalnie znajdziesz ją w drożdżach, jajkach i świeżych warzywach.
Witaminę B5 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

Pantothenic Acid / D-pantothenic Acid / Vitamin B5 / Pantothenate / Calpante / Pantholin.

*Jest również naturalnie produkowana przez zdrową mikrobiotę jelit*

 • WITAMINA B6 – Jest bardzo ważnym związkiem witamin z grupy B. Pod względem zdrowotnym jej niedobór powoduje pękanie chromosomów, stany zapalne skóry rąk, stóp, błon śluzowych czy łojotok. Witamina B6 katalizuje, czyli jest siłą napędową przemian biochemicznych: białek, tłuszczów i węglowodanów, a więc trzech niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania skóry i organizmu składników oraz bierze udział w  metabolizmie komórek skóry. Dzięki tym właściwościom jest jedną z witamin najczęściej wymienianych jako te, które leczą trądzik, działa regenerująco na skórę, odżywia ją i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Naturalnie występuje w produktach zbożowych (pełnoziarniste, nie poddane wysokiej obróbce) soi, drożdżach, mleku, produktach strączkowych (zielona fasolka), pestkach dyni i słonecznika, owocach (banany), warzywach i orzechach.
Witaminę B6 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

Piridoxine / Pyridoxol / Vitamin B6

 • B7 BIOTYNA – bierze udział w syntezie keratyny i substancji spajających komórki rogowe skóry, włosów i paznokci, hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz reguluje gospodarkę lipidową skóry. Jest więc witaminą ukierunkowaną na pomoc skórze skłonnej do występowania trądziku: reguluję pracę gruczołów łojowych, buduje płaszcz ochronny skóry, przyspiesza regenerację i odbudowę skóry, zmniejsza stany zapalne i zapobiega ich występowaniu. Naturalnie występuje w: ziarnach zbóż, żółtkach jaj, drożdżach, cebuli, orzechach, bananach, roślinach strączkowych
Witaminę B7 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

Biotin / d – biotin / Vitamin H / Vitamin B7

 • B9 KWAS FOLIOWY – badania wykazały, że kwas foliowy ułatwia wzrost i przedłuża życie zarówno młodym jak i starszym komórkom skóry, ale i takim, które żyją w ekstremalnych warunkach (np. stres chroniczny) . Działa silnie antyoksydacyjnie (zmniejsza stany zapalne) i wpływa na przebudowę skóry pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Naturalnie występuje w zielonych warzywach (szpinak, natka pietruszki, sałata), drożdżach, soi, otrębach.
Witaminę B9 znajdziesz w kosmetyku pod nazwą INCI:

Acidum Folicum/Pteroyl-L-Glutamic Acid/ Acifolic/Folacin/Folsan/Folsaure/Folic Amide/Vitamin B9/Vitamin M

*Witamina B9/kwas foliowy jest również wytwarzana przez zdrową mikrobiotę jelit*

 • B12 KOBALAMINA – bierze ona udział w procesie podziału komórek, a to właśnie to co wewnątrz nas, czego nie jesteś w stanie zauważyć gołym okiem ma potem odniesienie do tego co zaobserwujesz potem. W pielęgnacji skóry trądzikowej bardzo ważne jest żeby stosować produkty, które wspomagają jej regenerację i odbudowę, a taki efekt można osiągnąć tylko wtedy, gdy dany składnik jest właśnie na to nastawiony – tak jak witaminy B9 i B12. Naturalnie witamina B12 występuje w mięsie dlatego to właśnie u wegetarianów i weganów występuje jej największy niedobór, ponadto można ją również znaleźć w rybach, owocach morza, jajkach, drożdżach, mleku i przetworach mlecznych.
WITAMINA E

Najczęściej możemy ją spotkać pod nazwą INCI: Tocopherol / Tocopheryl Acetate (octan tokoferylu – witamina E).

Jej trwałość w kosmetyku zwiększa się w obecności naturalnych lub sztucznie dodanych przeciwutleniaczy, natomiast najlepiej wchłania się i przyswaja w obecności tłuszczów – jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Najbardziej aktywny jest alfa-tokoferol, ale istnieje również gamma-tokoferol i to właśnie ich wspólne działanie powoduje uwięzienie wolnych rodników w błonie komórkowej  (więcej na temat antyoksydantów i ich ZBAWIENNEGO działania na skórę pisałam TUTAJ).

A jak działa obecna w kosmetykach ?

 • stabilizuje błonę komórkową
 • chroni białka błonowe zawierające selen lub siarkę
 • zabezpiecza hormony, enzymy, nienasycone lipidy i witaminy przed tworzeniem nadtlenków, które niszczą pracę membran komórkowych co prowadzi do nadmiernej utraty wody przez naskórek, peroksydacji lipidów oraz tworzenia wiązań krzyżowych w kolagenie – procesu, który z wiekiem przebiega coraz szybciej
 • poprawia ukrwienie skóry
 • jest jednym ze składników płaszcza hydrolipidowego (ochronnego) skóry
 • sprzyja przyswajaniu tlenu przez komórki
 • wzmacnia tkankę łączną
 • wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry

Oczywiście wymienione przeze mnie działanie nie dotyczy jedynie bezpośredniego stosowania na skórę witaminy E w formie kremu, serum itd. Pilnując jej obecności w diecie osiągniesz taki sam efekt, a ponadto:

 • zmniejsza ryzyko schorzeń naczyń krwionośnych, pobudzając produkcję substancji przeciwzakrzepowych
 • chroni gruczoły wydzielania wewnętrznego: przysadkę mózgową, grasicę, korę nadnerczy
 • działa synergicznie z witaminami A, C i karotenoidami zmniejszając ryzyko chorób nowotworowych
 • zapewnia właściwą stabilizację i przepuszczalność błon komórkowych

Występuje naturalnie w awokado, oleju z kiełków pszenicy, kawiorze, łososiu, kukurydzy, mące pełnoziarnistej, orzechach, margarynie, produktach nabiałowych, w niektórego rodzaju mięsach (dobrego pochodzenia), zielonych warzywach liściastych (sałata, szpinak, roszponka), olejach roślinnych (arganowym, sojowym, kukurydzianym, słonecznikowym), marchwi.

WITAMINA C

Witamina C przede wszystkim jest przeciwutleniaczem, a więc antyoksydantem – wolne rodniki niszczą cząsteczkę DNA komórki powodując uszkodzenie oksydacyjne, kwas askorbinowy w pewnym stopniu zapobiega temu procesowi (o tym jaką cudowną rolę odgrywają antyoksydanty w pielęgnacji skóry oraz przykłady kosmetyków z nimi w roli głównej – opisałam już TUTAJ – zajrzyj).

Poza tym najbardziej rozpowszechnione i potwierdzone działanie witaminy C w kosmetykach to:

 • przyspieszenie gojenia się ran,
 • stymulacja fibroblastów do tworzenia kolagenu i elastyny – likwidacja płytkich zmarszczek – niedobór witaminy C (przede wszystkim w pokarmach) zaburza syntezę kolagenu co prowadzi do szybszego starzenia się skóry
 • rozjaśnianie przebarwień, a dzięki temu wyrównywanie kolorytu skóry
 • ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV
 • w mieszaninie z witaminą E generując jej aktywną formę

Jak pomaga skórze dotkniętej trądzikiem ?

 • Otóż przede wszystkim jako antyoksydant – przeciwdziała pojawianiu się stanów zapalnych i przyspiesza ich ugaszaniu (niwelowaniu). Wolne rodniki zwiększają ilość stanów zapalnych i niszczą zdrowe komórki skóry – witamina C zapobiega temu procesowi.
 • Ponadto oczywiście w walce z przebarwieniami pozapalnymi, które bez wątpienia irytują kiedy już stan zapalny został wyleczony, rozjaśnia czerwone zmiany  na skórze po zagojeniu się pryszcza.
 • Pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych – przyspiesza syntezę kolagenu i elastyny dzięki czemu odbudowuje skórę znacznie szybciej, dlatego bardzo polecam połączenie każdej terapii przeciwko bliznom potrądzikowym (każdego rodzaju) ze stosowaniem preparatów na bazie witaminy C lub skorzystanie (ale dopiero w okresie jesienno-zimowym) z zabiegów w gabinetach kosmetologii opartych właśnie na witaminie C.

Na moich klientkach/pacjentkach efekty takich zabiegów są na prawdę fenomenalne, szczególnie wtedy, kiedy wykonuje zabieg łączony (poprzedzony innym, który dla danego problemu z którym przychodzi do mnie klientka/pacjentka dobieram indywidualnie).

Naturalnie witamina C występuje w natce pietruszki, owocach dzikiej róży (również herbatkach owocowych), czerwonej papryce, czarnej porzeczce, kiwi, cytrynie, żurawinie, rokitniku, czarnym bzie.

Ode mnie to już wszystko, daj mi koniecznie znać w komentarzu czy są CI bliskie te substancje kosmetyczne, może któreś z nich już stosowałaś w kosmetykach i masz jakieś polecenia albo wykonywałaś zabieg w gabinecie kosmetologii, który pomógł Twojej skórze ?

KONIECZNIE daj mi znać, jestem bardzo ciekawa !

💛 Czekam na Ciebie na dole oraz na moim:
Facebook’u, Instagramie oraz YouTubie 💛

Ściskam,

Twoja Kosmetolog,

Weronika 🤍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.