Dobry wieczór 🙂

Dzisiaj porozmawiamy o atopowym zapaleniu skóry (AZS), o tym jak łagodzić występujące zmiany oraz czy jest to choroba uleczalna.

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS to przewlekła choroba skóry rozwijająca się na podłożu atopii (dziedzicznych chorób alergicznych do których, poza AZS zalicza się również: zapalenie błony śluzowej nosa, spojówek czy oskrzeli).

AZS dotyka od 1-30 % ludzi na świecie. Najczęściej choroba dotyczy dzieci, rozpoczyna się około 3 miesiąca życia i trwa przeciętnie do 2 roku życia. U młodzieży i osób dorosłych występuje ona w mniejszym stopniu, bo od 1-3%.

.

DLACZEGO ?

.

Nie istnieje jeden lub kilka potwierdzonych czynników wpływających na występowanie i rozwój choroby. Do głównych należą:

 • czynniki genetyczne – jeśli u jednego rodzica występuje AZS prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka wynosi ok. 30%, jeśli natomiast choruje oboje rodziców prawdopodobieństwo wzrasta do 90%,
 • czynniki immunologiczne,
 • czynniki środowiskowe – bardzo dużą rolę odgrywa tu dieta oraz środowisko w którym żyjemy (zanieczyszczenia powietrza)
 • cechy skóry atopowej – nadmierna suchość skóry, biały demografizm („pisanie na skórze” – po zadrapaniu lub dotknięciu skóry np. ołówkiem pojawiają się na niej charakterystyczne, białe – od suchości – pręgi)
 • stan układu nerwowego oraz czynniki emocjonalne – na rozwój choroby ogromny wpływ ma stres, który występujący w dużej ilości i przez długi okres czasu powoduje powstawanie zmian atopowych i pogorszenie się stanu skóry

.

GDZIE LOKALIZUJĄ SIĘ ZMIANY I JAK WYGLĄDAJĄ ?

.

AZS lokalizuje się w zgięciach łokciowych i podkolanowych, na twarzy (policzki i powieki) oraz na skórze karku i szyi.

Atopowe zapalenie skóry objawia się charakterystycznymi rumieniowymi plamami, przewlekłą suchością oraz szorstkością skóry, która gołym okiem wygląda tak, jakby oglądało się ją pod lupą.

Skóra twarzy osób chorych na atopowe zapalenie skóry jest sucha, w centralnej części blada (jest to związane ze skurczem naczyń włosowatych – doprowadzających krew) oraz szorstka. Często u osób cierpiących na AZS objawy te powodują znaczne postarzenie ich skóry – ze względu na brak odpowiedniego nawilżenia (nadmierne przesuszenie) i odżywienia skóry (to naczynia włosowate dostarczają jej wraz z krwią substancji odżywczych). Dodatkowo w przebiegu choroby można zauważyć przerzedzenie brwi w jej zewnętrznym łuku, na powiekach pozapalne przebarwienia, a w bocznej okolicy szyi szarobrązowe siatkowanie (wrażenie zabrudzonej szyi).

Poza nimi na skórze możemy zaobserwować poprzeczną zmarszczkę u nasady nosa, stan zapalny, pęknięcia i strupy, a także nadmierną suchość i złuszczanie warg (usta nie posiadają warstwy ziarnistej, a więc są gorzej chroniona, dlatego są czerwone, bo prześwitują przez nie naczynia).

U osób dorosłych zmiany chorobowe związane są z alergenami wziewnymi, a także drażnieniem skóry, np. przez wełnę czy sztuczne włókna oraz czynniki emocjonalne, a więc przewlekły stres.

Jedynym objawem, niezależnym od wieku jest napadowy świąd skóry, powodujący powstawanie nadżerek i przeczosów.

.

LECZENIE

.

Atopowe zapalanie skóry to choroba, którą należy leczy u lekarza dermatologa, a postępowanie lecznicze zależy od przebiegu choroby.

W zależności od rodzaju i miejsca występujących zmian jako kosmetolog mogę jedynie pomóc łagodzić jej objawy dobierając profesjonalne zabiegi gabinetowe oraz prawidłową pielęgnację ponieważ odgrywa ona OGROMNE znaczenie w trakcie leczenia, ale również w czasie remisji (ustąpienia objawów).

.

JAKIE ZABIEGI W GABINECIE KOSMETYCZNYM POLECAM ?

.

Oczywiście te, które będą skórę NAWILŻAŁY i NATŁUSZCZAŁY, ukierunkowane na wzmacnianie jej bariery ochronnej (wodno-lipidowej).

Każdy gabinet kosmetologii oferuje gamę zabiegów nawilżających, o bardzo często własnych nazwach, dlatego z całego serca polecam znaleźć kosmetologa, który prawidłowo dobierze dla Ciebie zabieg i pomoże ułożyć pielęgnację domową w zależności od Twoich możliwości, ale PRZEDE WSZYSTKIM dla Twojego dobra.

.

W GABINECIE KOSMETOLOGII SZUKAJ ZABIEGÓW:

.

 • głęboko nawilżających (np. opartych na oksybrazji – peelingu wodno-tlenowym, dzięki któremu delikatnie złuszczysz naskórek i głęboko nawilżysz skórę, ale nie poprzestawaj jedynie na nim – poproś kosmetologa, żeby wybrał dla Ciebie odpowiednie preparaty, których użyje po peelingu, np. nawilżające serum z kwasem hialuronowym wprowadzone mezoterapią bezigłową, maseczkę w płachcie lub maseczkę algową pod którą zostanie położone serum lub krem i dzięki okluzji wniknie w głębsze warstwy skóry),
 • natłuszczających (np. relaksujące masaże na bazie olejów naturalnych lub mineralnych, masek lub kremów o bogatej konsystencji, które zawierają w swoim składzie lipidy, ceramidy czy kwasy tłuszczowe – naturalny budulec skóry, podczas których pod wpływem ciepła uzyskanego przez rozgrzanie skóry i tkanek w trakcie masażu, wniknie on w głębsze warstwy skóry, wzmocni i odbuduje jej barierę lipidową, a dzięki temu złagodzi objawy AZS)

.

W PIELĘGNACJI DOMOWEJ NIE ZAPOMINAJ O:

.

 • produktach o pH 5,5 – pozbawionych substancji potencjalnie drażniących i uczulających (perfumy i konserwanty), ale obserwuj swoją skórę – w kosmetyku musi znajdować się jakiś konserwant (perfum już na pewno nie jest tam potrzebny) inaczej po otwarciu jego data przydatności skończyłaby się wcześniej niż otworzysz słoiczek i się nim nacieszysz. Sprawdzaj jak na dany produkt reaguje, bo tak jak perfum i konserwant wysoko w składzie równa się podrażnienie, zaczerwienienie i bardzo często reakcja alergiczna, tak bardzo daleko, gdzieś na szarym końcu może już nie wyrządzić nam krzywdy – ale tak jak wyżej – OBSERWUJ ! 😉
 • kremy, które w swoim składzie mają ceramidy, lipidy, mocznik, oleje naturalne, nawet te mineralne. Nie zawsze musisz bać się np. parafiny, pomimo jej złej sławy, może okazać się dla skóry atopowej zbawienna. Utworzy na naskórku warstwę ochronną (film), dzięki czemu zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu i przesuszeniu skóry. Jednak zawsze podchodź do niej zdroworozsądkowo – jednej osobie może pomóc, ale drugiej może zaszkodzić, jak wyżej – OBSERWUJ ! 😉

Substancję według INCI:

 • Caprylic/Capric Triglyceride – emolient tłusty – pozostawia na skórze tłusty film, który chroni ją przed odparowywaniem wody (TEWL – transepidermalna utrata wody) oraz czynnikami środowiskowymi takimi jak mróz, wiatr czy suche powietrze
 • Glycerin – gliceryna – silnie hydrofilowa substancja nawilżająca, ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka gdzie wiązę cząsteczki wody dzięki czemu podnosi nawilżenie skóry i wzmacnia jej barierę ochronną
 • Hydrogenated Lecithin – lecytyna – jest naturalnym środkiem emulgującym i jednym z najważniejszych składników komórek skóry. Jest to naturalnie występująca mieszanina diglicerydów kwasów stearynowych, palmitynowych i oleinowych, połączona z estrem choliny kwasu fosforowego. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie komórki, zwłaszcza w penetracji przez błonę oraz poprawia homeostazę skóry
 • Squalane – skwalan – lekki olej również występujący w skórze naturalnie, pełniący funkcję emolientu (a więc dodatkowej okluzji ochronnej skóry)
 • Ceramide – ceramidy – Ceramid jest cząsteczką lipidową, która występuje w skórze naturalnie, tak jak sterole i tłuszcze. Lipidy ceramidowe ograniczają utratę wody ze skóry i działają jak bariera przed przenikaniem do niej szkodliwych substancji.
 • Naturalne oleje i emolientytakie jak m.in.: Butyrospermum Parkii Butter – masło shea/karite – naturalny emolient / Cocos Nucifera Oil – olej kokosowy – emolient
 • Urea – mocznik – substancja silnie nawilżająca – uważajcie jednak na nazwy, można się łatwo pomylić – tylko substancja o jednym członie w nazwie „urea” będzie substancją, której szukamy – UNIKAJ:
  Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea – to toksyczne środki konserwujące stosowane zaraz po parabenach

.

KREMY JAKIE POLECAM DLA SKÓR Z ATS:

.

 • Physiogel łagodzenie i ulga – krem do twarzy (bogata konsystencja)
 • Emolium Krem do twarzy z mocznikiem i olejem macadamia
 • Lavera Neutral, krem SOS z mikrosrebrem
 • Bepanthen Sensiderm krem

Na dzisiaj to wszystko co na temat AZS chciałam Wam przekazać – mam nadzieję, że wpis okaże się pomocny jeśli borykacie się z atopowym zapaleniem skóry.

Pamiętajcie jednak, że AZS jest chorobą, którą ciężko jest wyleczyć i nawet okresy remisji (zatrzymania) nie gwarantują jej powrotu.

Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji domowej, zabiegu w gabinecie, ale przede wszystkim leczenia dermatologicznego.

Pozdrawiam Was ciepło,

Weronika <3

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *