Blog

Czym się różnią i jak działają pochodne witaminy A ?

Dzień dobry bądź dobry wieczór 😊

Zapewne wiele z Was boryka się z trądzikiem ?

Być może zastanawiasz się czy istnieje produkt/substancja kosmetyczna/lek/suplement diety, który pomoże Ci RAZ NA ZAWSZE z nim wygrać ?

Otóż tutaj niestety muszę Cię zmartwić, ponieważ proces leczenia trądziku jest długi i nie istnieje konkretne „panaceum”, które pomoże Ci tę walkę wygrać … 😔

ALE … Na pewno słyszałaś o czymś takim jak retinol, być może, jeśli leczyłaś się u dermatologa miałaś styczność z tretynoiną ?

Lub zastanawiasz się jak zapobiegać lub eliminować już powstałe wczesne, a nawet te bardziej głębokie zmarszczki ?

Jeśli tak ten wpis jest właśnie dla Ciebie !

Bez względu na to w którym opisie odnalazłaś siebie – poniżej znajdziesz odpowiedź na pytania lub niepewności związane z pochodnymi witaminy A 💕

A WIĘC CZYM SĄ RETINOIDY ?

Retinoidami nazywamy wszystkie pochodne witaminy A, a najpopularniejszym z nich, zawartych w wielu produktach dostępnych bez recepty jest retinol, ale zacznijmy od początku …

WITAMINA A

Witamina A występuje w trzech formach: retinol, akseroftol i axerol to formy witaminy A1, retinal i 3,4-dehydroretinol to formy witaminy A2, a 3-dehydroksyretinol to forma witaminy A3.

BUDOWA

Witamina A jest alkoholem diterpenowym – olejem rozpuszczalnym w etanolu, eterze naftowym i tłuszczach. Występuje naturalnie w naszym organizmie w formie estru – palmitynianu retinolu, który w reakcji zmydlania tworzy czysty retinol uwalniany do krwiobiegu.

JAK DZIAŁA ?

Witamina A wpływa na:

 • wzrost i ogólny rozwój organizmu,
 • produkcję hormonów,
 • tworzenie kości,
 • determinuje prawidłowy rozwój i funkcjonowanie komórek skóry, a także błony śluzowej narządów wewnętrznych,
 • chroni przed nowotworami i chorobami serca,
 • zwiększa możliwości ochronne bariery skóry,
 • korzystnie wpływa na regenerację i proces rogowacenia naskórka,
 • ponadto jest podstawowym i nieodzownym związkiem odpowiedzialnym za proces widzenia

NIEDOBORY ?

W przypadku niedoboru witaminy A możemy obserwować:

 • nadmierne rogowacenie i złuszczanie nabłonka,
 • marszczenie i przesuszenie skóry,
 • zahamowanie procesu wzrostu,
 • łupież,
 • ślepota zmierzchowa

WYSTĘPOWANIE

Retinol występuje naturalnie w:

 • jajkach,
 • maśle,
 • serach,
 • wątrobie,
 • tranie

β-karoten (który w w jelitach człowieka jest przekształcany w 2 cząsteczki witaminy A) występuje w marchwi, dyni i szpinaku.

STABILNOŚĆ

Witamina A jest podatna na działanie światła oraz utlenianie i pod wpływem tych czynników zatraca swoją aktywność biologiczną. Dlatego WAŻNE jest żeby pamiętać, że czysty retinol musi być odpowiednio spreparowany i użyty zaraz po otwarciu – w przypadku jego przetrzymania zupełnie traci swoje właściwości, ponadto w stężeniu powyżej 2% działa drażniąco na skórę.

Aby retinol zachował swoją aktywność biologiczną zawierające go produkty muszą być wytwarzane w środowisku beztlenowym i przechowywane w pojemnikach nieprzepuszczających światła.

Z tego powodu w kosmetologii i chemii kosmetycznej wykorzystuje się estry (związki utworzone przez kwasy alkoholowe) retinolu (palmitynian retinolu [INCI: Retinyl Palmitate] czy octan retinolu [INCI: Retinyl Acetate]), które są odporniejsze.

W kosmetykach pełnią funkcję antyoksydantów (o tym czym są i dlaczego warto je włączyć do pielęgnacji pisałam tutaj – https://bit.ly/2TaJrlY) oraz dobrych substancji konserwujących.

TRETYNOINA/TRETINOINA ?

Poza estrami witaminy A w kosmetyce zastosowanie ma kwas retinowy/retynowy (tretynoina/tretinoina)[INCI: Tretinoin].

Kwas retinowy to składnik leków wydawanych wyłącznie z przypisu lekarza.

Jest natomiast wykorzystywany w kosmetykach w stężeniu wynoszącym maksymalnie 0,001 % ponieważ jest trwalszy chemicznie niż retinol (o czym pisałam wyżej) i jego właściwości są głównie keratolityczne (złuszczające).

Co ciekawe, kwas retinowy (tretynoina) jest jedyną substancją dopuszczoną do obrotu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration – FAD) jako lek przeciwstarzeniowy.

Tretinoina działa mocniej niż retinol i powoduje więcej podrażnień, natomiast jest droższa w pozyskiwaniu i produkcji.

RETINOLE

Retinole to oczywiście również pochodne witaminy A. Wykorzystuje się je w leczeniu trądziku i są one składnikami zarówno leków wydawanych na receptę jak i produktów dostępnych bez jej przepisania.

Leki wydawane na receptę zawierają 3 związki z grupy retinoidów: adapalen, tretynoinę i tazaroten.

O tym o czym musimy PAMIĘTAĆ w wypadku nie tylko stosowania zewnętrznego, ale i wewnętrznego tych substancji to ich wpływ na NASZE ZDROWIE – to bardzo ważne ! Powodują:

 • bardzo mocne przesuszenie skóry,
 • złuszczanie skóry,
 • podrażnienia,
 • uwrażliwienie na promieniowanie UV,
 • problemy zdrowotne związane m.in. z ruchomością stawów, kręgosłupem, ale i pogorszenie stanu jelit (zniszczenie) co w konsekwencji prowadzi do wpuszczania do krwiobiegu nie metabolizowanych i szkodliwych substancji pokarmowych

Dlatego przy kuracji wewnętrznej OBOWIĄZKOWE jest kontrolowanie stanu wątroby (co 3 miesiące badania), ale również zanim zaczniemy kurację odpowiednie badania zalecone przez lekarza dermatologa.

POCHODNE WITAMINY A, KTÓRE POMAGAJĄ ŁAGODZIĆ TRĄDZIK ?

Produkty dostępne bez recepty w aptece, ale również i te które znajdują się w kosmetykach zawierają wiele różnych retinoidów, które mogą łagodzić trądzik. Należą do nich: retinol [INCI: Retinol] i retinaldehyd [INCI: Retinal/Retinylaldehyde].

JAK DZIAŁAJĄ ?

Tutaj potrzeba przemycić trochę chemii 😉

Retinol może być pochłonięty przez keratynocyty (komórki naszego naskórka) i ulec odwracalnemu utlenieniu do retinaldehydu. Retinaldehyd natomiast jest nieodwracalnie przekształcany w kwas all-trans retinowy – tretynoinę (czyli bardzo silny retinoid o którym pisałam nieco wyżej 😉), która wchodzi w skład leków na receptę (przypisywanych w ostrych fazach trądziku)

A TERAZ JUŻ PROŚCIEJ – OBIECUJĘ 😉

Po tych wszystkich kaskadach tretynoina jest transportowana do jądra komórki skóry w którym modyfikuje działanie komórki i przywraca prawidłową keratynizację ujść mieszków włosowych
(proces odnowy i złuszczania naskórka, minimalizując ryzyko powstawania zaskórników, grudek, krostek czy stanów zapalnych), a więc w efekcie przywrócone zostaje właściwe złuszczanie komórek, które stanowią wyściółkę mieszka.

PRZYKŁADY PRODUKTÓW Z POCHODNYMI WITAMINY A (RETINOL I INNE …)

Oczywiście nie mogłabym zostawić Cię bez konkretnych przykładów jakie możesz wykorzystać 😉

 • NOREL – Serum Renew Extreme 5% Retinol H10 (zawiera 5% retinolu czyli ok. 0,5% czystego retinolu w stabilnej formie INCI: Hydrogenated Retinol)
 • BIOCHEMIA URODY – Zestaw booster olejowy 2% (zawiera 1% stabilnego, czystego retinolu i 1% czystego retinoidu)
 • LA ROCHE-POSAY i VICHY – Produkty z retinolem tych marek zawierają niestabilną formę retinolu, ale w odpowiednim opakowaniu – producent nie podaje jednak jego stężenia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *