Blog

Czym się różnią i jak działają pochodne witaminy A ?

Dzień dobry bądź dobry wieczór 😊

Zapewne wiele z Was boryka się z trądzikiem ?

Być może zastanawiasz się czy istnieje produkt/substancja kosmetyczna/lek/suplement diety, który pomoże Ci RAZ NA ZAWSZE z nim wygrać ?

Otóż tutaj niestety muszę Cię zmartwić, ponieważ proces leczenia trądziku jest długi i nie istnieje konkretne „panaceum”, które pomoże Ci tę walkę wygrać … 😔

ALE … Na pewno słyszałaś o czymś takim jak retinol, być może, jeśli leczyłaś się u dermatologa miałaś styczność z tretynoiną ?

Lub zastanawiasz się jak zapobiegać lub eliminować już powstałe wczesne, a nawet te bardziej głębokie zmarszczki ?

Jeśli tak ten wpis jest właśnie dla Ciebie !

Bez względu na to w którym opisie odnalazłaś siebie – poniżej znajdziesz odpowiedź na pytania lub niepewności związane z pochodnymi witaminy A 💕

A WIĘC CZYM SĄ RETINOIDY ?

Retinoidami nazywamy wszystkie pochodne witaminy A, a najpopularniejszym z nich, zawartych w wielu produktach dostępnych bez recepty jest retinol, ale zacznijmy od początku …

WITAMINA A

Witamina A występuje w trzech formach: retinol, akseroftol i axerol to formy witaminy A1, retinal i 3,4-dehydroretinol to formy witaminy A2, a 3-dehydroksyretinol to forma witaminy A3.

BUDOWA

Witamina A jest alkoholem diterpenowym – olejem rozpuszczalnym w etanolu, eterze naftowym i tłuszczach. Występuje naturalnie w naszym organizmie w formie estru – palmitynianu retinolu, który w reakcji zmydlania tworzy czysty retinol uwalniany do krwiobiegu.

JAK DZIAŁA ?

Witamina A wpływa na:

 • wzrost i ogólny rozwój organizmu,
 • produkcję hormonów,
 • tworzenie kości,
 • determinuje prawidłowy rozwój i funkcjonowanie komórek skóry, a także błony śluzowej narządów wewnętrznych,
 • chroni przed nowotworami i chorobami serca,
 • zwiększa możliwości ochronne bariery skóry,
 • korzystnie wpływa na regenerację i proces rogowacenia naskórka,
 • ponadto jest podstawowym i nieodzownym związkiem odpowiedzialnym za proces widzenia

NIEDOBORY ?

W przypadku niedoboru witaminy A możemy obserwować:

 • nadmierne rogowacenie i złuszczanie nabłonka,
 • marszczenie i przesuszenie skóry,
 • zahamowanie procesu wzrostu,
 • łupież,
 • ślepota zmierzchowa

WYSTĘPOWANIE

Retinol występuje naturalnie w:

 • jajkach,
 • maśle,
 • serach,
 • wątrobie,
 • tranie

β-karoten (który w w jelitach człowieka jest przekształcany w 2 cząsteczki witaminy A) występuje w marchwi, dyni i szpinaku.

STABILNOŚĆ

Witamina A jest podatna na działanie światła oraz utlenianie i pod wpływem tych czynników zatraca swoją aktywność biologiczną. Dlatego WAŻNE jest żeby pamiętać, że czysty retinol musi być odpowiednio spreparowany i użyty zaraz po otwarciu – w przypadku jego przetrzymania zupełnie traci swoje właściwości, ponadto w stężeniu powyżej 2% działa drażniąco na skórę.

Aby retinol zachował swoją aktywność biologiczną zawierające go produkty muszą być wytwarzane w środowisku beztlenowym i przechowywane w pojemnikach nieprzepuszczających światła.

Z tego powodu w kosmetologii i chemii kosmetycznej wykorzystuje się estry (związki utworzone przez kwasy alkoholowe) retinolu (palmitynian retinolu [INCI: Retinyl Palmitate] czy octan retinolu [INCI: Retinyl Acetate]), które są odporniejsze.

W kosmetykach pełnią funkcję antyoksydantów (o tym czym są i dlaczego warto je włączyć do pielęgnacji pisałam tutaj – https://bit.ly/2TaJrlY) oraz dobrych substancji konserwujących.

TRETYNOINA/TRETINOINA ?

Poza estrami witaminy A w kosmetyce zastosowanie ma kwas retinowy/retynowy (tretynoina/tretinoina)[INCI: Tretinoin].

Kwas retinowy to składnik leków wydawanych wyłącznie z przypisu lekarza.

Jest natomiast wykorzystywany w kosmetykach w stężeniu wynoszącym maksymalnie 0,001 % ponieważ jest trwalszy chemicznie niż retinol (o czym pisałam wyżej) i jego właściwości są głównie keratolityczne (złuszczające).

Co ciekawe, kwas retinowy (tretynoina) jest jedyną substancją dopuszczoną do obrotu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration – FAD) jako lek przeciwstarzeniowy.

Tretinoina działa mocniej niż retinol i powoduje więcej podrażnień, natomiast jest droższa w pozyskiwaniu i produkcji.

RETINOLE

Retinole to oczywiście również pochodne witaminy A. Wykorzystuje się je w leczeniu trądziku i są one składnikami zarówno leków wydawanych na receptę jak i produktów dostępnych bez jej przepisania.

Leki wydawane na receptę zawierają 3 związki z grupy retinoidów: adapalen, tretynoinę i tazaroten.

O tym o czym musimy PAMIĘTAĆ w wypadku nie tylko stosowania zewnętrznego, ale i wewnętrznego tych substancji to ich wpływ na NASZE ZDROWIE – to bardzo ważne ! Powodują:

 • bardzo mocne przesuszenie skóry,
 • złuszczanie skóry,
 • podrażnienia,
 • uwrażliwienie na promieniowanie UV,
 • problemy zdrowotne związane m.in. z ruchomością stawów, kręgosłupem, ale i pogorszenie stanu jelit (zniszczenie) co w konsekwencji prowadzi do wpuszczania do krwiobiegu nie metabolizowanych i szkodliwych substancji pokarmowych

Dlatego przy kuracji wewnętrznej OBOWIĄZKOWE jest kontrolowanie stanu wątroby (co 3 miesiące badania), ale również zanim zaczniemy kurację odpowiednie badania zalecone przez lekarza dermatologa.

POCHODNE WITAMINY A, KTÓRE POMAGAJĄ ŁAGODZIĆ TRĄDZIK ?

Produkty dostępne bez recepty w aptece, ale również i te które znajdują się w kosmetykach zawierają wiele różnych retinoidów, które mogą łagodzić trądzik. Należą do nich: retinol [INCI: Retinol] i retinaldehyd [INCI: Retinal/Retinylaldehyde].

JAK DZIAŁAJĄ ?

Tutaj potrzeba przemycić trochę chemii 😉

Retinol może być pochłonięty przez keratynocyty (komórki naszego naskórka) i ulec odwracalnemu utlenieniu do retinaldehydu. Retinaldehyd natomiast jest nieodwracalnie przekształcany w kwas all-trans retinowy – tretynoinę (czyli bardzo silny retinoid o którym pisałam nieco wyżej 😉), która wchodzi w skład leków na receptę (przypisywanych w ostrych fazach trądziku)

A TERAZ JUŻ PROŚCIEJ – OBIECUJĘ 😉

Po tych wszystkich kaskadach tretynoina jest transportowana do jądra komórki skóry w którym modyfikuje działanie komórki i przywraca prawidłową keratynizację ujść mieszków włosowych
(proces odnowy i złuszczania naskórka, minimalizując ryzyko powstawania zaskórników, grudek, krostek czy stanów zapalnych), a więc w efekcie przywrócone zostaje właściwe złuszczanie komórek, które stanowią wyściółkę mieszka.

PRZYKŁADY PRODUKTÓW Z POCHODNYMI WITAMINY A (RETINOL I INNE …)

Oczywiście nie mogłabym zostawić Cię bez konkretnych przykładów jakie możesz wykorzystać 😉

 • NOREL – Serum Renew Extreme 5% Retinol H10 (zawiera 5% retinolu czyli ok. 0,5% czystego retinolu w stabilnej formie INCI: Hydrogenated Retinol)
 • BIOCHEMIA URODY – Zestaw booster olejowy 2% (zawiera 1% stabilnego, czystego retinolu i 1% czystego retinoidu)
 • LA ROCHE-POSAY i VICHY – Produkty z retinolem tych marek zawierają niestabilną formę retinolu, ale w odpowiednim opakowaniu – producent nie podaje jednak jego stężenia)

2 komentarze

 • Renata

  Nie mogę zrozumieć czym różni się retinol od retinalu.
  Wiem, że retinal jest silniejszy.
  Ale czy jest słabszy od tretynoiny ?

  • Weronika Harnik

   Retinol jest tak jakby pierwowzorem dla wszystkich retinoidów, które (w zależności od swoich właściwości) regulują mnóstwo procesów biologicznych jak rozmnażanie się komórek, ich różnicowanie (proces w którym komórka dostaje konkretną „rolę” do wykonania w organizmie) aż po ich obumarcie, poprzez zmianę aktywności genów (aktywując receptory jądrowe).
   Retinal jest metabolitem retinolu, który powstaje w wyniku jego utlenienia.
   Tretynoina jest również pochodną retinolu (także powstałą na skutek jego utlenienia) natomiast jest ona utleniona najmocniej ze wszystkich jego pochodnych.
   Tak więc retinal jest słabszy od tretynoiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *