Dzień dobry moja wojowniczko 😁💪

 

Jak w tytule, dzisiaj do walki o piękną i młodą skórę zaprosimy antyoksydanty ♥

 

Z  wpisu na temat filtrów wiesz doskonale, że wolne rodniki to nie jest nic dobrego. Nie służą ani naszemu zdrowiu, ani skórze, a oznacza to mniej więcej tyle, że ich obecność nie jest wskazana i trzeba z nimi walczyć.

 

Właśnie dlatego do akcji muszą wkroczyć ANTYOKSYDANTY 😍

 

CZYM ONE SĄ ?

 

Antyoksydanty lub przecwiutleniacze to, jak sama nazwa wskazuje, związki skierowane do walki przeciw oksydantom lub utleniaczom, czyli wolnym rodnikom. Dla przypomnienia, wolne rodniki, a więc oksydanty, są to reaktywne formy tlenu – cząsteczki gazu, którym brakuje elektronu – czyli niesparowane elektrony, które odbierają je zdrowym komórkom (m.in. białku, tłuszczom, DNA, itd.) prowadząc do ich zniszczenia.

 

I tutaj główną rolę zaczynają odgrywać antyoksydanty. 

 

Ich działanie polega na oddaniu wolnym rodnikom swojego elektronu, dzięki czemu są one usuwane z organizmu.

I choć zjawisko występowania wolnych rodników jest w naszym organizmie bardzo normalne i ma miejsce bez przerwy, to jednak kiedy równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników, a przeciwutleniaczami zostaje zachwiana (z przewagą tych pierwszych), nasze ciało wchodzi w stan stresu oksydacyjnego i nie jest w stanie sam bronić się przed toksycznymi „nie-przyjaciółmi”.

 

JAKIE SĄ SKUTKI DZIAŁANIA WOLNYCH RODNIKÓW ?

 

Oczywistym (lub nie) jest fakt, że wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry, ale właściwie dlaczego tak się dzieje ? Ponieważ wywołują w CAŁYM organizmie stan zapalny, który jest chroniczny, a więc występuje ciągle na tym samym poziomie.

Utrzymujący się stan zapalnym spowodowany stresem oksydacyjnym, ale również emocjonalnym, jest powodem występowania wielu problemów zdrowotnych. Jego skutki widzimy nie tylko w postaci szybszego starzenia się skóry, ale również obserwując zaburzenia związane z funkcjonowaniem całego organizmu. Na całym świecie prowadzi się coraz więcej badań dotyczących współzależności stresu z pojawieniem się lub zwiększeniem objawów chorób ogólnoustrojowych.

 

W 2007 roku amerykańscy uczeni z Wake Forest University w Karolinie Północnej przeprowadzili w Singapurze eksperyment do którego zaproszono 94 studentów borykających się z trądzikiem o niewielkim lub średnim nasileniu. Udowodnili oni, że w okresie wzmożonego napięcia (sesji akademickiej) u badaych wystąpiła o 23% większa skłonność do trądziku w porównaniu ze spokojnymi okresami.

 

To jeden z bardzo licznych przykładów dowodzących temu, jak wielkie spustoszenie może wyrządzić w naszym organizmie stres.

Jeśli chciałabym udowodnić to właśnie na Twoim przykładzie, zapytałabym tylko:

 

Cofnij się w czasie i przypomnij sobie najbardziej stresujący okres w życiu, który miał niedawno miejsce i trwał dłuższy czas.

Czy możesz jednoznacznie stwierdzić, że mimo iż nie byłaś na pewno skupiona na swoim wyglądzie, ze względu na ważniejsze w tym momencie sprawy, to mimo to podświadomie obserwowałaś pogorszenie się stanu Twojej skóry, włosów czy paznokci ?

 

Jestem pewna, że tak.

I właśnie tak działają wolne rodniki, które w zbyt dużej ilości prowadzą do wystąpienia stresu oksydacyjnego. Tworzą ogromne spustoszenia w organizmie i odbijają się nie tylko na Twoim wyglądzie, ale również na ogólnym stanie zdrowia. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie im i dostarczanie naszemu organizmowi od wewnątrz i od zewnątrz składników bogatych w antyoksydanty.

W pożywieniu znajdziesz je głównie w świeżych i nieprzetworzonych warzywach i owocach 😊

 

Natomiast w kosmetykach najsilniejszymi antyoksydantami są:

 

 • witaminy A, C, E (INCI: Retinol/Retinyl Palmitate, Ascorbic Acid, Tocopherol/Tocotrienols)
 • koenzym Q10 (INCI: Ubiquinone)
 • kwas ferulowy (INCI: Ferulic Acid)
 • resweratrol (INCI: Resveratrol/Vitis Vinifera (Grape) Vine Extract)
 • kwas alfa-liponowy (INCI: Thioctic Acid) – w swoim działaniu stokrotnie przewyższa właściwości witaminy C
 • kurkuma (INCI: Curcuma Longa Root Extract)
 • karotenoidy (INCI: Astaxantium, Xanthophylls)
 • glutation (INCI: Glutathione)
 • ekstrakt z zielonej herbaty (INCI: Camellia Sinesis (Green Tea) Leaf Extract)
 • ekstrakt z rozmarynu (INCI: Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract)
 • olej z pestek malin (INCI: Rubus Ideaus (Raspberry) Seed Oil)
 • olej z owoców rokitnika (INCI: Seabuckthorn Berry Oil)
 • olej z nasion chia (INCI: Salvia Hispanica (Chia) Seed Oil)
 • olej z pestek porzeczki (INCI: Ribes Nigrum (Blackcurrant) Seed Oil)

 

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O ANTYOKSYDANTACH ?

 

 1. Ilość wolnych rodników w organizmie wzrasta jeśli palimy papierosy, pijemy alkohol zbyt często i w zbyt dużych ilościach, w wyniku promieniowania UV, ekspozycji na metale ciężkie czy przez spożywanie wysoko przetworzonych produktów oraz niektórych leków (w tym najwięcej antybiotyków).
 2. Ponieważ nie istnieje jeden genialny antyoksydant, który zapewni pełną gamę działania ochronnego, warto łączyć je ze sobą.
 3. Ich działania nie odczujemy natychmiast po zastosowaniu, dlatego tak ważne jest wprowadzenie ich do pielęgnacji na stałe. Mogą to być hydrolaty, które zrobisz sobie sama (tu znajdziesz przepis – jest banalnie prosty) z dodatkiem składników aktywnych jakimi będą antyoksydanty, kremy z filtrem z dodatkiem przeciwuteniaczy i wiele, wiele innych kosmetyków, które możesz stosować na codzień.
 4. Antyoksydanty trudno przedawkować, dlatego mogą być obecne w każdym kosmetyku jaki stosujesz, dzięki temu dostarczysz swojej skórze cały arsenał antyutleniaczy.
 5. Oprócz swojego działania obronnego zwiększają one również ochronę przeciwsłoneczną oraz działają łagodząco i przeciwzapalnie – będą więc świetne także dla skór zmagających się z trądzikiem (szczególnie w okresach zwiększonego stresu i większego „wysypu”).
 6. Ich działanie nie ogranicza się jedynie do zwalczania wolnych rodników, oprócz tej funkcji mają jeszcze mnóstwo innych właściwości wspomagających walkę z problemami skórnymi, np. przebarwieniami czy rozszerzonymi naczyniami.

 

Na dzisiaj to już wszystko 🙂

Mam nadzieję, że wytłumaczyłam Ci jak bardzo ważne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla całego naszego organizmu są antyoksydanty i od dzisiaj (lub najpóźniej od jutra 😁 ) dołączą one na stałe do Twojej pielęgnacji 😉

Jeśli masz jakieś pytania lub coś jest dla Ciebie niejasne – daj mi znać w komentarzu – pomogę !

 

Dobrej nocy i kolorowych snów,

Weronika ❤

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *